[rlug] server low power

Manuel Wolfshant wolfy at prolinux.ro
Sat May 18 14:54:21 EEST 2024



Depinde ce nivel de incarcare preconizezi. Jucariile ARM based sint neasteptat de potente si adecvate in surprinzator de multe situatii. Eu am facut tot felul de chestii cu Odroid U3 si C2, in special real time video streaming/display. Iar astea sint de mult depasite moral.
Acasa de 3 ani am pe post de workstation un Odroid H2+. Cu 16 GB RAM si 1 TB SSD consuma vreo 5W. Nu exista piese in miscare decit cind conectez pt backup sau varii proiecte un HDD extern pe SATA (ma refer la motor :p). De o sapt am pus pe el AlmaLinux 9 si merge absolut impecabil atit in Gnome cit si in KDE. Daca ai sansa sa incerci unul din modelele mai noi, recomand cu caldura.
Daca vrei musai rackabil din clasa servere, vezi daca gasesti vreun SH Dell R640/R650/R6515. Folosesc de 4-5 ani si (ale noastre cel putin) sint impecabile. Dar nu sint low power si, evident, au racire activa.

wolfy


On May 15, 2024 8:10:26 PM GMT+03:00, Mihai Badici via RLUG <rlug at lists.lug.ro> wrote:
>Da, merci de link.
>
>Un Dell Optiplex pare interesant pentru ce vreau eu, și ar mai fi și altele, m-ar fi interesat eventual și experiențe personale dacă există.
>
>O problemă pe care n-am menționat-o decât colateral e răcirea, bătrânul Fujitsu de 15 ani e gălăgios tare și dacă nu e răcit bine...
>
>On 5/15/24 19:45, Adrian Minta via RLUG wrote:
>> Salut,
>> 
>> vezi la ServeTheHome pe site ca poate-ti vine vreo idee.
>> 
>> www.servethehome.com
>> 
>> ServeTheHome Server Storage and Networking Reviews <#>
>> 
>> ServeTheHome, founded in 2009, is the place to learn more about servers, storage, and networking gear
>> 
>> 🔗 https://www.servethehome.com/ <https://www.servethehome.com/>
>> 
>> www.servethehome.com
>> 
>> TinyMiniMicro Archives <#>
>> 
>> 🔗 https://www.servethehome.com/tag/tinyminimicro/ <https://www.servethehome.com/tag/tinyminimicro/>
>> 
>> On 5/15/24 17:51, Mihai Badici via RLUG wrote:
>>> Salut,
>>> 
>>> Aș vrea să pun la cineva un server (fizic) care să fie doar domain controller . Sigur că e una din variante, ar mai fi și altele de luat în calcul.
>>> 
>>> Deci m-ar interesa o mașină care să aibă cât mai mult din următoarele:
>>> 
>>> - să fie ieftină
>>> 
>>> - să consume puțin (dacă s-ar putea să nici nu aibă ventilator, să fie cu răcire pasivă)
>>> 
>>> - să fie rackabilă (sau să fie atât de mică încât să stea bine într-o tavă)
>>> 
>>> Și evident să suporte windows server 2022.
>>> 
>>> Bine,  altă soluție ar fi să pun un samba4 pe un raspberry pi sau altceva asemănător, de fapt mă interesează și varianta asta dacă a încercat-o cineva în producție.
>>> 
>>> Ca să evit alte discuții, vreau să pensionez actualul domain controller al unui client  care e de vreo 15 ani;  toate serviciile au fost deja migrate pe un HyperV, inclusiv un domain controller suplimentar  dar din anumite constrângeri HyperV e și el membru în domeniu deci e bine să mai am un controller disponibil la restartul acestuia ( de obicei prefer să nu introduc hyperV în domeniu atunci când am unul singur).
>>> 
>>> Evident există și varianta să iau o a doua mașină decentă pe care să pot pune alte virtuale, dar pentru varianta asta nu am nevoie de ajutor, mă descurc, am mai făcut și fac mereu. Vreau să explorez alte variante.
>>> 
>>> Mă interesează în primul rănd soluții testate, din experiență, cumva am cam pierdut contactul cu anumite zone de hardware, am văzut că au apărut unele servere mai low-power dar nu am avut ocazia să mă joc cu ele.
>>> 
>>> 
>>> _______________________________________________
>>> RLUG mailing list
>>> RLUG at lists.lug.ro
>>> http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug_lists.lug.ro
>> 
>
>_______________________________________________
>RLUG mailing list
>RLUG at lists.lug.ro
>http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug_lists.lug.ro



More information about the RLUG mailing list